Akdeniz Üroloji Merkezi ara Online Randevu
Anasayfa Kurumsal Hasta Görüşleri İnsan Kaynakları Anlaşmalı Kurumlar Bilgi Bankası Bölümlerimiz İletişim
Priapizm

Priapizm cinsel uyarı veya cinsel istek olmaksızın ereksiyon halinin istem dışı uzamasıdır. Priapizm adını yunan mitolojisinde yer alan Priapus tanrısından almıştır. Anadoluda geçen efsaneye göre Afrodit Zeus'un çocuğuna hamile kalmış Zeus'un eşi Hera da çocuğa lanet ederek kem gözlerini göndermiş ve çocuk (priapus) penisi kendi boyu kadar ve sürekli ereksiyon halinde doğmuş.

 Priapizim nasıl olur?

Penis oldukça sert ve ağrılı ereksiyon halindedir. Ereksiyon 4 saatten uzun sürer ve istem dışıdır. Günümüzde çoğunlukla penise tanı veya tedavi amaçlı uygulanan ilaçlar sonrası görülmektedir, ancak penise darbeler, enjeksiyon sırasında iğnenin damarlarda yaptığı hasar gibi durumlarda da oluşabilmektedir.

Priapizm sonucunda oluşan hasarlar nelerdir?

Ereksiyonun 4 saatten uzun sürmesi halinde penis kavernöz dokularda fibrozis oluşur. Bu bölge beslenmesinde, oksijenlenmesinde sorunlar ortaya çıkar. Bu koşullarda geri dönüşümsüz etkiler 12 saat, bölgesel değişiklikler 24 saat, tümüyle etkilenme 48 saat sonra görülür.

Tedavisiz kalırsa veya geç tedavi edilirse ne olur?

Geri dönüşümsüz ereksiyon bozukluğu oluşur.

 NE YAPILMALI?

Penise uygulanan enjeksiyonlar sonrası veya başka diğer sebepler nedeniyle ağrılı ve sert şekilde ereksiyon oluşur ve saatler boyunca (4 saat) ereksiyon sonlanmazsa zaman geçirmeden  doktorunuza başvurmalısınız.

  Özel Akdeniz Üroloji Merkezi 2007© - Yasal Uyarı - Panel