Akdeniz Üroloji Merkezi ara Online Randevu
Anasayfa Kurumsal Hasta Görüşleri İnsan Kaynakları Anlaşmalı Kurumlar Bilgi Bankası Bölümlerimiz İletişim
İnfertilite nedir?

İnfertilite nedir?

Korunma yöntemlerini kullanmaksızın, 1 yıl süre ile düzenli cinsel ilişki sonrasında çocuk sahibi olmama halinde infertiliteden söz edilir.

Birçok gebelik ilk altı ilişki döngüsünde oluşur. Korunma olmaksızın 12 ay düzenli ilişki süresinde %85 çift çocuk sahibi olur. Bir sonraki 36 ay içinde ise geri kalan çiftlerin %50 i düzenli ilişkiyle çocuk sahibi olacaktır. Gebelik oluşması birçok faktöre bağlı karmaşık bir işlemler dizisidir.

.Her ay kadın beyninden, overden döllenme için yumurta hazırlanması sinyali gönderilir.

.Bu sinyal hormanlar (FSH) ve (LH) dır. Bu hormonlar overden yumurtanın salıvermesini sağlar. Buna ovulasyon denir ve yaklaşık siklusun 14. gününe rast gelir.

.Yumurta tüplerden geçer. Sperm yumurtayı 72 saat süresince döllenme kabiliyetindedir.  Yumurta tüplere geçtiğinde sperm, orada aynı zamanda hazır bulunmalıdır. Spermlerin tüplere  ulaşabilmesi için erkeklerde yeterli penis sertleşmesi ve yeterli sperm içeren meninin vajinaya  boşaltılması şarttır. Yeterli sayıdaki spermlerin düzgün yapılı, doğrusal hızlı ilerleyen spermler  olması gerekir. Aynı zamanda kadında spermlerin yumurtaya erişebilmesi için gerekli şart;  sağlıklı vajina, uterusun (rahim) ve tüplerin varolmasıdır.

İnfertilite sebepleri nelerdir?

İnfertilitenin sebepleri sadece kadına bağlı, sadece erkeğe bağlı ya da her ikisine de bağlı faktörler nedeniyle oluşabilir.
  Özel Akdeniz Üroloji Merkezi 2007© - Yasal Uyarı - Panel