Akdeniz Üroloji Merkezi ara Online Randevu
Anasayfa Kurumsal Hasta Görüşleri İnsan Kaynakları Anlaşmalı Kurumlar Bilgi Bankası Bölümlerimiz İletişim
Erkekte doğum kontrol yöntemleri

.Geri Çekme (koitus interruptus):

Cinsel ilişki esnasında meninin vajina dışına boşaltılması şeklindedir. Boşalma zamanlamasının uygun şekilde yapılamaması veya ikinci kez ilişkiye girilmesi halinde yöntem başarısız olur. Eşlerde cinsel doyumun azalmasına neden olabilir.

 

.Kondom (kaput, prezervatif):

Etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Cinsel ilişki sırasında vajinaya girmeden önce ereksiyon halindeki penis üzerine kılıf şeklinde geçirilir. Spermleri içinde toplayarak vaginaya girişini engeller. Kondom delik olması, son kullanma tarihinin geçmesi, latekse veya kondomda kayganlaştırıcı veya spermleri etkisizleştirme amacıyla kullanılan maddelere karşı allerjinin varlığı halinde kullanılmamalıdır. Kolay bulunma, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma gibi avantajlara da sahiptir.

 

.VazektomiErkeklerde uygulanan en etkili, güvenilir ve kalıcı doğum kontrol yöntemidir.
Vazektomide testislerden çıkan sperm kanallarının bağlanmasıyla spermlerin dışarıya çıkışı  engellenir.Vazektomi işlemi günlük cerrahi işlemdir. Lokal anestezi ile uygulanır. Vazektomi sonrası koruma işlem yapıldıktan üç ay sonra başlar.

Bağlama gününden önce üretilerek kanallarda ilerleyen spermler üç ay içinde sıfırlanır.
Üç ay sonra veya en az 20 ejakülasyondan sonra yapılacak semen analizinde hiç sperm 
görülmezse vazektomi işlemi  başarılıdır. Üç ay sonra mutlaka meni tahlili (spermiogram) yapılarak kontrol edilmelidir.


Vazektomilerden sonra %2 oranında işlemin yapıldığı bölgede kan toplanması, enfeksiyon veya kanallardan dokuya dökülen spermlere allerjik reaksiyon sonucu hücre toplanması görülebilir. Uzun sürede testislerde basınç artışına bağlı oluşan ağrı binde bir oranında görülebilir.Vazektomi işleminin cinsel güç,
sertleşme, cinsel ilişkiye etkisi olmamaktadır.

Vazektomi uygulanabilmesi için her iki eşinde onayı bulunmalıdır.  Özel Akdeniz Üroloji Merkezi 2007© - Yasal Uyarı - Panel